menuMENUHledat

Tesla Model 3 patrně dostane „HUD z vesmírné lodi“

17.01.2017 12:45 | Zdroj: teslamag.de, foto Automotive Rhytms
Tesla Model 3 patrně dostane „HUD z vesmírné lodi“

Spolupráce Panasonicu se SolarCity v oblasti akumulátorů a fotovoltaických panelů se teď v lednu rozjela na plné obrátky. A vypadá to, že brzy se možná naplno rozjede i reciproční spolupráce Tesly s Panasonicem, a to na jedné klíčové komponentně pro Model 3, a tou je Head-up displej (HUD). Elon Musk se totiž už před tři čtvrtě rokem nechal slyšet, že řízení Modelu 3 bude jako řízení vesmírné lodi. 

Tak trochu jiný HUD

HUD je dnes už poměrně běžnou součástí výbavy vozů, a to nejen automobilů s prémiovým znakem na kapotě. Aktuální rychlost, instrukce navigace pro další manévr, maximální povolená rychlost a teď už dokonce i další dopravní značky dnes na čelním skle málokoho překvapí. Jenže Panasonic Automotive Systems před týdnem představil svůj HUD nové generace, který skutečně překvapit dokázal, a to asi úplně každého.

Rozšířená realita za volantem

To, co ukazuje Panasonic, doslova vyráží dech. Jeho HUD z pohledu řidiče připomíná HUD moderního stíhacího letounu. HUD využívající celou plochu čelního skla, který zobrazuje libovolné položky z menu palubního systému (včetně např. hudby), mezi kterými jde procházet tlačítky na volantu, to všechno je jen začátek.

Panasonic totiž počítá s využitím kamer v automobilu, třeba těch, které má Tesla, a využívá je k tomu, že třeba zvýrazní všechny chodce i zvěř (a to i v noci) před autem. Totéž umí i s projíždějícími automobily.

A hlídání slepého úhlu? Zapomeňte na nesmysly jako je oranžová kontrolka v zrcátku a nějaké pískání. Jakmile dáte blinkr, zobrazí se vám v čelním skle ve vašem zorném poli obraz z kamery pod příslušným bočním zrcátkem.

Tesla Glass už přestává být tajemným projektem

Vzpomínáte si ještě na projekt Tesla Glass? A na informaci, že Tesla v říjnu přetáhla designéra holografických brýlí HoloLens od Microsoftu? Už tehdy jsme psali o tom, že je velice pravděpodobné, že za projektem Tesla Glass bude stát „holografické“ čelní sklo, respektive sklo s rozšířenou realitou.

Klíčový problém takového skla by bylo ale to, jak zařídit, aby řidič viděl příslušné informace tam, kde je vidět má. U HoloLens, Google Glass apod. je to jasné – brýle má pevně umístěny na hlavě. No, u holografického skla už je to také jasné, Panasonic do svého HUD umístil totiž dvě kamery neustále sledující polohu hlavy řidiče. Holografické čelní sklo se s Panasonicem stává realitou.

Bude mít Model 3 Panasonic HUD?

Jak už jsme psali nedávno, tak Model 3 to bude mít zatraceně těžké. Nový Nissan Leaf, nejprodávanější elektromobil světa, výrazně zlepšil své klíčové parametry (hlavně dojezd), přičemž cenově patří do stejné kategorie a navíc má v Evropě populárnější karoserii hatchback.

Jenže pokud by Model 3 opravdu připomínal svým řízením kosmickou loď, jak se nechal před pár měsíci na Twitteru slyšet Elon Musk, byla by to radikální konkurenční výhoda. Zejména s pokročilým Autopilotem. Osobně si celkem sázíme na to, že spolupráce Tesly a Panasonicu se rozšíří za hranice li-ion akumulátorů a fotovoltaiky a že to, co Panasonic ukazuje na svém videu níže, by skutečně mohl být onen přísně tajný projekt Tesla Glass.

 

Nahoru