menuMENUHledat

7 úskalí autonomního řízení, které bude nutné překonat

28.06.2017 09:16 | Zdroj: Obrázek:investors.com

Navigace při ztrátě signálu GPS

Zajímavou otázkou, se kterou si živí řidiči hlavu nelámou, je navigace z místa A do místa B v okamžiku, kdy se ztratí signál GPS, nebo kdy je příliš nepřesný. K tomu typicky dochází v husté vysoké městské zástavbě (např. v New Yorku), nebo za zhoršených klimatických podmínek – hustá mlha, sněžení či déšť, kdy specifická velikost kapek vody, respektive vloček, odruší příslušné radiové spektrum natolik, že signál GPS už není příliš dostupný.

Navigace v tunelech a garážích

Podobný problém se ztrátou orientace může nastat i v tunelech. Ty často obsahují výjezdy, které však je možné vyčíst z dopravních značek, pokud je bude umět automobil bezchybně a správně přečíst (viz výše).

Větší problém však nastává v garážích nákupních center či kancelářských komplexů. Tady lze předpokládat, že si autonomní řízení ještě nějakou dobu nezařídí. U aut, která jsou designovaná tak, aby umožňovala převzetí řízení ze strany řidiče by to nemusel být až takový problém. U různých „podů“, které už nemají volant, jako používá například Google, by to ale problém už byl. 

Jízda za zhoršené viditelnosti

A úrovně autonomie 5 také jasně říká, že automobil musí být schopný řídit za jakýchkoliv klimatických podmínek, tedy i tehdy, kdy by lidský řidič řídit nemohl. I za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, musí být autonomní vozidlo schopné jezdit. A tady by právě některá autonomní vozidla spoléhající na jízdu na základě obrazu z kamer mohla doslova tvrdě narazit. I proto se vedou neustálé diskuse o tom, jestli Tesla nedoplní Autopilota s jeho jedním radarem ještě pro jistotu o LiDAR.

Elektromagnetické rušení

A když už je řeč o radarech a LiDARech, je tu ještě jedna věc, se kterou se musí u autonomních vozidel počítat – silné elektromagnetické rušení, které by mohlo znehybnit třeba i GPS, radar a LiDAR najednou. I v takových podmínkách je totiž nutné, aby vozidlo dál bezpečně fungovalo.

Že se nic takového stát nemůže? Může. Stačí aby přímo do auta, nebo v jeho bezprostřední blízkosti, udeřil blesk. Silné rušení však může nastávat i v méně extrémních případech. Ostatně i průjezd kolem leteckého radaru by mohl takový palubní radar zmást.

Nahoru