menuMENUHledat

Hrozivá nehoda Modelu X dokazuje, že tento vůz si pět hvězd skutečně zaslouží

28.12.2017 10:41 | Autor: VS | Zdroj: teslarati.com
Hrozivá nehoda Modelu X dokazuje, že tento vůz si pět hvězd skutečně zaslouží

Tesla může být pyšná. Nejen že její Model X obdržel od NHTSA (obdoba Euro NCAP pro Spojené státy) plný počet pěti hvězd, a to pro všechny kategorie a podkategorie tohoto SUV, ale tyto skvělé výsledky se zdají být platné také mimo laboratoř.


Hrozivě vypadající nehoda

Při výběru nového vozu mnoho lidí zajímá také jeho bezpečnost. U Modelu X od Tesly nemusí mít strach. Automobil se zdá být skutečně velice bezpečným, a dokazuje nám to nejen nehoda Modelu X 75D, která se stala v Daytonu v Ohiu.

Během ní bourala manželka Jordana Harta, který je Tesla nadšencem a majitelem kanálu Driving The Future. Hartova žena jela zhruba 70 kilometrů v hodině, když narazila do prudce brzdícího vozu před sebou. Náraz byl tak silný, že zcela zdemoloval levou přední stranu vozu, odtrhl světlomety, velký kus nárazníku a zprohýbal kapotu.


Automobil Hartovy manželky po nehodě.

I přesto jak hrozivě automobil po nehodě vypadá, Hartova manželka byla ochráněna dvanácti airbagy, které se po střetu ihned aktivovaly. Ty v loňském roce ochránily i život celé rodiny a dokonce i domácích mazlíčků, kdy se posádka Modelu X taktéž stala účastníky těžké dopravní nehody. Řidič Modelu X tehdy řekl:

„Na tohle jsem čekal 4 roky a čekal bych klidně další 4, pokud je tento automobil právě to, co ochránilo mojí rodinu.“

Automobil se o vše postaral

Hartova žena byla ihned po kolizi schopna zajet se svým poškozeným Modelem X na stranu vozovky, a bez jakýchkoliv problémů z vozidla vystoupit. Její Model X pak okamžitě zaslal zprávu o nehodě společnosti Tesla, která o ní informovala nejen záchranné složky, ale také samotného Harta.

Hart pak využil aplikace na svém smartphonu, která mu ukázala přesnou polohu jeho ženy s poškozeným vozidlem. Dále jim aplikace ukázala nejbližší místo, kam by mohl být jejich Model X odtažen, a také si mohli rovnou přečíst nabídku a podmínky opravy jejich automobilu.

Částka potřebná na opravu poškození byla vyčíslena na 40 tisíc dolarů. I když to Hart přímo neuvedl, značná část této sumy je nejspíše určena na výměnu hliníkových panelů Modelu X, kdy některé z nich bude nejspíše potřeba zcela vyměnit.

Všechno zlé je k něčemu dobré

I přesto, že je každá nehoda nešťastná, máme díky nim velmi užitečné informace o tom, jak si automobily vedou v praxi. Víme jak jsou spolehlivé i v těch nejextrémnějších situacích, jako je náraz vozu do jiného objektu. Právě tato těžká nehoda ženy Jordana Harta potvrzuje verdikt NHTSA v oblasti bezpečnosti vozu Tesla Model X. Automobil byl díky svému nízkému těžišti a nízké hmotnosti stabilní, a byl tak schopen absorbovat náraz bez převrácení.

NHTSA během svých testů odhadla, že posádka Modelu X má 93% pravděpodobnost, že během střetu neobdrží žádné zranění. Při pohledu na zničený Model X z nehody v Ohiu se tak zdá, že se NHTSA skutečně nemýlila. Sám Hart na adresu vozu jeho ženy řekl toto:

„Záznam z nehody mi ukázal, jak spolehlivá Tesla je. Tento nešťastný incident dokazuje, že jsou Tesly skutečně bezpečné. Mám v úmyslu nechat svou ženu řídit jen vozy od této společnosti.“

Jordan Hart je zakladatel You Tube kanálu Driving the Future, který se věnuje především automobilům Tesla. V loňském roce se mu podařilo dosáhnout s Modelem S 85D rekordu, kdy se dostal z Los Angeles do New Yorku za 51 hodin a 47 minut.

This article appeared at TESLARATI. Follow TESLARATI on Twitter.

Nahoru