menuMENUHledat

Slibná stopa: Rover Curiosity nalezl na Marsu stopy organických látek

08.06.2018 07:46 | Zdroj: stoplusjednicka.cz
Slibná stopa: Rover Curiosity nalezl na Marsu stopy organických látek

Americký rover Curiosity nalezl na Marsu pradávné stopy po organických látkách a odhalil sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře rudé planety.


Je skutečně na Marsu život?

Jedním z velkých cílů společnosti SpaceX, je založení nové lidské kolonie přímo na Marsu. Ovšem obývat takto nehostinnou planetu nebude jen tak. Zda je život na Marsu skutečně možný, zjišťuje mimo jiné rover Curiosity, který, nyní objevil možné stopy přítomnosti života na této planetě..

Odborníci se shodují, že objev je významným krokem v hledání minulého či současného života na Marsu, ačkoli ho zatím nedokazuje. Jak informuje portál Stoplusjednicka.cz, nález organických látek, které jsou považovány za stavební kameny života, je totiž možné vysvětlit geologickými procesy.

„Pravděpodobnost, že se během budoucích misí najdou známky dávného života, pokud tam život byl, se tím zvýšila,“ uvedl Ashwin Vasavada z JPL amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír.

Živá mrtvá planeta

Aktuální nález organických látek není první, který si rover Curiosity připsal, obdobný úspěch si připsal už v roce 2014. Oba objevy bohužel spojuje fakt, že ani v jednom případě vědci neznají zdroj nalezených látek. 

Curiosity také zjistil, že v průběhu času se zvyšoval a snižoval obsah metanu v atmosféře Marsu. Vědci nevylučují, že změny hodnot měly biologický zdroj, potvrdit to ale nemohou. Většina metanu v atmosféře Země pochází z rostlinného a živočišného života.

V reakci na nadějný nález vědci hovoří o tom, že ke zjištění, zda organismy, například ve formě bakterií, na Marsu v minulosti skutečně žily, je nutné vyslat na planetu ještě lepší robotické zařízení. Jako nejlepší možnost pak zmiňují dopravení vzorků přímo na Zemi.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu Stoplusjednicka.cz

Nahoru