menuMENUHledat

Teorie panspermie: Může život cestovat z planety na planetu?

09.11.2018 09:04 | Zdroj: stoplusjednicka.cz
Teorie panspermie: Může život cestovat z planety na planetu?

Jsou-li planety v planetárním systému dostatečně blízko sebe, šance na šíření života je poměrně vysoká.


Zatím známe jen jedinou planetu hostící život. Rádi si ale představujeme, že někde jinde ve vesmíru život existuje a přemýšlíme o tom, jak by se živé organismy ve vesmíru mohl šířit. Jak uvádí portál stoplusjednicka.czexistuje hypotéza jménem panspermie. Ta tvrdí, že by život za jistých okolností mohl osídlovat nové planety tak, že by na ně přiletěl. Buď od sousedních hvězd anebo od sousedních planet ve stejném planetárním systému.

Astrofyzik Dimitri Veras z anglické University of Warwick se svými spolupracovníky hodnotil, jak je panspermie života mezi sousedními planetami pravděpodobná. Přenos života mezi planetami těsně závisí na třech fázích takového procesu - především pak na tom, aby živé organismy všechny tyto fáze přežily.

Panspermie mezi planetami

Cestování života mezi planetami začíná cestou do vesmíru z planety, kde již život existuje. K tomu by mohlo docházet při dopadech meteoritů, vulkanické činnosti či dalších podobných událostech. Druhou fází je samotná cesta vesmírem, během níž číhají na organismy různá rizika, včetně nebezpečného kosmického záření. Nakonec musí život přistát na další planetě, nejspíš během dopadu meteoritu se živými organismy „na palubě“.

Podle Verase platí, že jsou-li planety v planetárním systému dostatečně blízko sebe, šance na šíření života je poměrně vysoká. Z aktuálně známých planetárních systémů by v úvahu připadal například systém TRAPPIST-1, kde je v obyvatelné zóně více teoreticky obyvatelných planet.

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu stoplusjednicka.cz

Nahoru