menuMENUHledat

Zkáza Momo-2: Soukromá japonská raketa explodovala těsně po startu

06.07.2018 07:59 | Autor: VS | Zdroj: stoplusjednicka.cz
Zkáza Momo-2: Soukromá japonská raketa explodovala těsně po startu

Japonský startup Interstellar Technologies se musí smířit s dalším nezdarem. Raketa Momo-2 letěla pouhé 4 sekundy.


Ne všechny starty raket soukromých společností končí zářným úspěchem. Někdy na místo toho přijde oslnivá exploze. Jak uvádí portál stoplusjednicka.cz, před pár dny to pocítili v Japonsku, když při startu na severu ostrova Hokkaidó explodovala raketa startupu Interstellar Technologies.

Právě tento startup se před 11 měsíci stal první japonskou společností, která vypustila nosnou raketu financovanou ze soukromých peněz. Raketa Momo-1 se tehdy zřítila do oceánu, když asi 70 sekund po startu ztratila spojená s řízením letu.

Katastrofa 10 sekund po startu

Tentokrát to bylo bohužel ještě rychlejší a výbušnější selhání. Raketa Momo-2 sice odstartovala, ale za méně než 10 sekund skončil let katastrofou a raketa dopadla zpět do prostoru odpalovací rampy, kde mohutně explodovala.

Prezident startupu Takahiro Inagawa oznámil, že raketa Momo-2 ztratila tah asi 4 sekundy po startu. Důvodem prý byla závada na hlavním motoru rakety. Odborníci Interstellar Technologies tvrdí, že se s podobným problémem ještě nesetkali, a že budou pracovat na jeho odstranění. Podle dostupných informací nebyl při explozi nikdo zraněn. Nejbližší lidé, kteří pozorovali start ze vzdálenosti 0,6 kilometru, byli po explozi evakuováni.

Momo je malá nosná raketa, která je určená pro vynášení satelitů na oběžnou dráhu za relativně nízké ceny. Měří zhruba 10 metrů a váží přibližně tunu. Cena za jeden start rakety Momo činí asi 440 tisíc dolarů (téměř 10 milionů Kč). Pro srovnání - raketa Falcon 9 společnosti SpaceX oproti tomu váží asi 540 tun a jeden její start přijde na 50 milionů dolarů (více než 1 miliardu Kč).

Článek zveřejňujeme s laskavým svolením portálu Stoplusjednicka.cz

Nahoru