menuMENUHledat

Bývalí manažeři Tesly staví vlastní Gigafactory, chtějí na ni 4 miliardy dolarů!

21.08.2017 11:45 | Zdroj: Obrázek: www.bloomberg.com
Bývalí manažeři Tesly staví vlastní Gigafactory, chtějí na ni 4 miliardy dolarů!

Tesla má další potíže s bývalými manažery. Poté, co bývalý šéf programu Autopilot odešel totéž dělat pro Audi, je zde nový problém s názvem NorthVolt. Založil ho bývalý viceprezident pro logistiku Peter Carlsson se svým bývalým podřízeným Paolem Cerrutim ve Švédsku. Teď chtějí rozjet vlastní gigatovárnu za čtyři miliardy dolarů!


Zlatá žíla jménem akumulátory

O tom, že Tesla se svými Powerpacky narazila doslova na zlatou žílu, není pochyb. V době rozmachu obnovitelných zdrojů energie (OZE), zejména těch fotovoltaických, se totiž velké akumulátorové systémy začínají stávat podmínkou nutnou pro zachování chodu přenosové soustavy. Dokazuje to i příklad Jižní Austrálie, kde vysoký podíl energie ze slunce a větru už několikrát vedl ke kompletnímu rozpadu přenosové soustavy a mohutnému výpadku dodávek elektrické energie pro 1,7 milionu obyvatel.

Problém s OZE je dvojí. Jednak občas prostě nefouká vítr a je pod mrakem a jednak občas praží slunce a fouká vítr. Obojí je dost zásadní, protože přenosová soustava si udržuje napětí a frekvenci jen tehdy, je-li suma vyrobené elektřiny rovna sumě té spotřebované a té, jež mizí při ztrátách na přenosovém vedení a transformátorových stanicích. Masivní farma Li-ion akumulátorů, kterou teď Tesla staví třeba právě pro Jižní Austrálii, si s tím dokáže elegantně poradit. Powerpacky přitom hravě zvládnou dodávat třeba i 100 MW po dobu až dvou hodin. Jen pro představu – jsou to více než dvě třetiny instalovaného výkonu vodní elektrárny na slapské přehradě.

NorthVolt může Tesle pořádně zatopit

Teslu paradoxně netrápí to, že by Powerpacky nedokázala vyrobit. Elon Musk sliboval výrobu 200 MWh Powerpacků takřka obratem, protože i s dovozem lodí z USA do Austrálie si na to dal 100 dní. Problém je v tom, najít pro Powerpacky vhodné zákazníky. A přesně tenhle problém NorthVolt, nově vznikající konkurent Tesly, vůbec nemá.

NorthVolt totiž začal tím, že vybral 14 milionů dolarů od prvotních investorů. Jedním z nich je Vattenfall AB, jeden z největších výrobců elektřiny v Evropě, který – jak správně tušíte – má vysoký podíl energie vyrobené z OZE. Do NorthVoltu zatím nalil sice pouze 610 tisíc dolarů, ale to byl patrně jen začátek.

Článek pokračuje na další straně.
Nahoru