menuMENUHledat

Proč se z Tesly stal kult?

21.12.2017 15:41 | Autor: MSO | Zdroj: Zdroj obrázku: Tesla.com
Proč se z Tesly stal kult?

Tesla Motors lze dnes bez váhání označit za kultovní značku. Podobně jako Apple má po světě desítky milionů fanoušků. Na rozdíl od Applu však povětšinou z řad lidí, kteří Teslu nemají. Tesla je totiž stále příliš malá automobilka. Za poslední dva roky prodala jen necelý čtvrt milionu automobilů. Proč se tedy z Tesly stal kult?

Důvod jménem Elon Musk

První, co každého napadne, je uhrančivá osobnost Elona Muska. Elon Musk je známý vizionář. Na rozdíl od jiných vizionářů se mu však jeho vize daří překlopit v realitu. Sice to často pokulhává a bolí, ale nakonec SpaceX má rakety, které lze znovu použít, a Tesla má elektromobily, které jsou schopny obstát v konkurenci zavedených automobilek. Byť s profitabilitou, které se kdysi tak obával, když za ním přišli zakladatelé Tesly s prosbou o investici, to zatím stále není slavné.

Musk v Tesle sice rozhodně není od začátku, ale už za prvním Roadsterem stál jeho rukopis. Elon Musk je tedy rozhodně jedním z hlavních důvodů, proč je z Tesly kultovní značka. Sám Elon Musk je totiž pro mnohé lidi kult. To dokazují i prodeje jeho životopisné knihy.

Revoluční přístup k existujícímu produktu

Když už je řeč o prvním Roadsteru, nelze nezmínit další pilíř, na kterém stojí kult Tesly – její, nebo spíš Muskovu, obsesi dělat věci radikálně jinak. Musk je známý prolínáním novátorských přístupů z různých oborů. Tesla je toho exemplárním příkladem.

Ostatně Musk první Roadster zdržel o rok, a rozhádal se kvůli tomu i s Eberhardem i Tarpenningem tak, že nakonec z Tesly odešli, jen proto, že chtěl, aby Roadster nabízel něco navíc. Aby to bylo auto, které chcete nejen kvůli jeho brutálnímu zrychlení, což byl primární důvod, proč vůbec Tesla vznikla a proč byl zvolen právě elektrický pohon. Musk zkrátka chtěl, aby Roadster navržený Lotusem vypadal nejen jinak než Lotus, ale aby uvnitř vypadal lépe než kdejaký zavedený sporťák.

Unikátní uživatelské rozhraní

A tím se dostáváme k dalšímu kultovnímu prvku Tesly – obsesivní důraz na uživatelské rozhraní. Byla to Tesla, kdo přišla první s možností vzdáleného ovládání mnoha funkcí vozu z mobilu. Byla to Tesla, kdo první přišel s tabletem namísto středové ovládací konzole.

Uživatelské rozhraní je unikátní navíc i u těch méně elektronických částí. Co třeba otevírání víčka zásuvky po přiblížení dobíjecí pistole? Anebo Falcon Wings, která, pravda, nakonec až takovou výhrou nebyla, u Modelu X? A co Tesla Semi? První tahač, kde sedí řidič uprostřed a místo zrcátek tu jsou vevnitř displeje. To si v automobilovém průmyslu riskl jen McLaren u modelu F1 (u sezení uprostřed) a Volkswagen XL1 (u absence zrcátek).

Důraz na „geekovství“

Elon Musk však nikdy nezůstal jen u toho, aby Tesla byla jen „user friendly“. Odjakživa totiž kladl důraz na nejrůznější technické vychytávky. A právě ty jsou patrně tím vůbec největším důvodem, proč milují Teslu i lidé, kteří ji v životě nevlastnili, ba dokonce s ní ani nejeli. Co máme na mysli? Jednoznačně legendární Autopilot, který ani po mnoha letech nedokázal zatím nikdo kromě General Motors, navíc zatím jen v jednom jediném Cadillacu (CT6) dohnat.

Geekovský byl svého času však i dotykový tablet, který dnes nabízí už i třeba Volvo nebo Renault, a samozřejmě i ovládání auta mobilem, které postupně tradiční automobilky, včetně zmiňovaného Volva, pozvolna dohánějí. Tesla je prostě sexy. A i zde platí, že ryba „smrdí“ od hlavy :D Tedy v tomhle případě té, kterou má na krku Elon Musk. 

Nahoru